-
Ratarstvo
-
Silosni kapaciteti
-
Trgovanje i kooperacija
-
Industrija
-
Svinjogojstvo
-
Govedarstvo
-
Peradarstvo
-
Energija
Ratarstvo
Poljoprivredne kulture uzgajaju se za potrebe proizvodnje hrane za životinje, brašna, ulja i šećera u Žito grupi, a poznato porijeklo temelj je osiguranja kvalitete gotovih proizvoda. Žito grupa uzgaja poljoprivredne kulture na 22.000 ha vlastitih poljoprivrednih površina, dok se urodi otkupljuju sa dodatnih 60.000 ha poljoprivrednih površina u vlasništvu Žito kooperanata. Cjelokupna proizvodnja zasnovana je na principima integrirane proizvodnje, tj. podrazumijeva uravnoteženu primjenu agrotehničkih mjera uz minimalnu uporabu agrokemikalija te korištenje stajnjaka s farmi i digestata s bioplinskog postrojenja, čime se reducira primjena mineralnih gnojiva i umanjuje emisija stakleničkih plinova. Primijenjena je mehanizacija nove generacije koja pored učinkovitosti i znatno manje onečišćuje okoliš.
Ovčara
Ratarska jedinica Ovčara smještena je pored Čepina, u neposrednoj blizini farmi Ovčara, Vuka i Mala Branjevina te bioplinskog postrojenja. U sustavu integrirane proizvodnje obrađuje se 3.700 ha. Dobri prinosi, unatoč lošijoj strukturi tala, ostvaruju se primjenom agrotehničkih mjera te gnojidbom organskim gnojivama s obližnjih farmi i digestatom s bioplinskog postrojenja.

Klisa - Dalj
Ratarska jedinica Klisa - Dalj uzgaja ratarske i industrijske kulture na 2.900 ha. U strukturi površina dominiraju smeđa ilovasta tla i černozem, neutralne reakcije i dobrih fizikalnih svojstava koja čine osnovu plodnosti i visokih prinosa.

Seleš
Ratarska jedinica Seleš obrađuje 3.350 ha u sustavu integrirane proizvodnje. U strukturi tala prevladavaju tla dobrih fizikalnih svojstava i plodnosti koja su, uz primijenjenu agrotehniku, jamstvo dobrih prinosa uzgajanih žitarica i industrijskih kultura. Na ratarskim površinama oporablja se stajnjak sa farme muznih krava Orlovnjak.

Koška
Ratarska jedinica u Koški obrađuje 1.3450 ha zemlje u sustavu integrirane proizvodnje. Unatoč težim tlima, primijenjene agrotehničke mjere rezultiraju dobrim prinosima uzgajanih žitarica i uljarica.

Melem
Ratarska jedinica Melem nalazi se u Magadenovcu, pored Donjeg Miholjca. Ratarske i industrijske kulture uzgajaju se u sustavu integrirane proizvodnje na površini od 450 ha. Unatoč težim tlima, koja prevladavaju u strukturi obradivih površina, postižu se dobri prinosi zbog primijenjenih agrotehničkih mjera.

Rosa
Ratarska jedinica Rosa smještena je neposredno uz ratarsku jedinicu Melem, nalazi se u Magadenovcu, pored Donjeg Miholjca. Ratarske i industrijske kulture uzgajaju se u sustavu integrirane proizvodnje na površini od 400 ha. Unatoč težim tlima, koja prevladavaju u strukturi obradivih površina, postižu se dobri prinosi zbog primijenjenih agrotehničkih mjera.

Silosni kapaciteti
Skladišni kapaciteti Žito grupe od 300.000 tona osnova su održavanja kvalitete žitarica i uljarica, preduvjet su osiguranja proizvodnje pšeničnog i kukuruznog brašna, ulja, sjemenske robe i hrane za životinje. Na poslovanje silosa usko je vezana trgovina žitaricama i uljaricama te ratarska kooperacija. Kooperantima i poljoprivrednim gospodarstvima, van sustava kooperacije, na raspolaganju su usluge čišćenja, sušenja te skladištenja žitarica i uljarica u silosima i ostalim skladišnim prostorima.
Silos Đakovo
Silos u Đakovu najveći je silos u Žito grupi i jedan od najvećih u Hrvatskoj. Skladišni kapacitet silosa je 80.000 tona žitarica i uljarica. Silos skladišti pšenicu i kukuruz za potrebe mlina koji se nalazi na istoj lokaciji te ostale žitarice i uljarice za potrebe odjela trgovanja.

Silos Osijek
Osječki silos skladišti sirovine potrebne za Tvornicu stočne hrane Vitalka koja je pozicionirana uz silos, kao i za potrebe odjela trgovanja. Kapacitet silosa je 70.000 tona.

Silos Slatina
Silos u Slatini skladišti žitarice i uljarice kooperanta ili one proizvedene na ratarskim površinama Žito grupe. Kapacitet silosa je 25.000 tona. U silosu se skladište uljarice i žitarice za potrebe industrijske prerade i odjela trgovanja.

Silos Čađavica
Silos u Čađavici skladišti žitarice i uljarice, proizvedene u suradnji s kooperantima, za potrebe industrijske prerade u Grupi te za potrebe odjela trgovanja. Kapacitet silosa je 10.000 tona.

Silos Šljivoševci
Kapacitet silosa u Šljivoševcima, nedaleko Donjeg Miholjca, je 6.000 tona. Poslovanje silosa usko je vezano za kooperaciju. U silosu se skladište uljarice i žitarice za potrebe industrijske prerade i odjela trgovanja.

Silos Vrbanja
Silos u Vrbanji skladišti uljarice i žitarice za potrebe industrijske prerade i odjela trgovanja. Kapacitet silosa je 15.000 tona. Poslovanje silosa usko je vezano za kooperaciju u Drenovcima i Lipovcu.

Silos Drenovci
Kapacitet silosa je 8.000 tona. Poslovanje silosa usko je vezano za kooperaciju u Drenovcima. U silosu se skladište uljarice i žitarice za potrebe industrijske prerade i odjela trgovanja.

Trgovanje i kooperacija
Sektor trgovanja i kooperacije Žito grupe usko je povezan sa Žito kooperantima, tu se ugovara proizvodnja ratarskih kultura s poljoprivrednim gospodarstvima i trguje sa žitaricama i uljaricama. Kooperantima i poljoprivrednim gospodarstvima, koji nisu u sustavu zajedničke proizvodnje, osim repromaterijala za poljoprivrednu proizvodnju: sjemena, gnojiva i sredstava za zaštitu bilja, na raspolaganju je i usluga stručnog savjetovanja te otkup tržišnih viškova. Otkupljene žitarice i uljarice skladište se u silosnim kapacitetima Grupe, a odjel trgovanja ih plasira na hrvatsko i europsko tržište.
Proizvoditi je lakše uz podršku partnera!
Ratarska kooperacija nudi poljoprivrednim gospodarstvima širok asortiman repromaterijala, a na otkupnim pistama kooperanti mogu predati svoje ratarske kulture. Kooperacije su strateški pozicionirane u blizinu kooperanata i njihove zemlje, s ciljem smanjenja manipulativnih troškova, na sljedećim lokacijama: Kopanica, Drenovci, Gradište, Lipovac, Đakovo, Drenje, Piškorevci, Čađavica, Slatina, Šljivoševci, Koška, Ovčara, Dalj, Šodolovci i Kneževi Vinogradi.

Trgovanje žitaricama i uljaricama
Sektor trgovanja žitaricama i uljaricama, proizvode otkupljene kroz kooperaciju i otkup od poljoprivrednih gospodarstava, prodaje na domaćem i europskom tržištu.

Trgovanje sjemenom, zaštitom i gnojivom
Poljoprivrednim proizvođačima uz stručan savjet i preporuku, na raspolaganju je širok asortiman sjemena, sredstava za zaštitu bilja i gnojiva renomiranih hrvatskih i svjetskih proizvođača: Agrimatco, AgLon, AgroChem, Bayer, BASF, BC Institut, Chromos Agro, Danon, Genera, KWS, Monsanto, Orchem, Petrokemija, Poljoprivredni institut Osijek, Pioneer, Raiffeisen Agro, Stockton, Syngenta i ostalih proizvođača.

Industrija
Industrijska proizvodnja vertikalno se nadovezuje na ratarsku i stočarsku proizvodnju. Grupaciju industrije čine mesna industrija, tvornica šećera, tvornica ulja, pšenični i kukuruzni mlin, pogon dorade sjemenske robe te tvornica hrane za životinje.
Mesna industrija
Mesna industrija objedinjuje slijedno povezane djelatnosti tvrtke kako bi tržištu ponudila zdrave proizvode poznatog porijekla i kontrolirane sljedivosti. U 4 visokotehnološka pogona za proizvodnju, pakiranje i narezivanje proizvoda mesna industrija prema svjetskim recepturama stvara proizvode sastavljene isključivo od dobrih slavonskih sastojaka.
Saznajte više na:

Proizvodnja ulja
Tvornica ulja Čepin d.d. najveći je hrvatski prerađivač zrna uljarica. Glavna djelatnost tvornice je proizvodnja sirovih i rafiniranih ulja od sjemena suncokreta i uljane repice. U asortimanu, uz Suncokretovo ulje Tena, nalaze se repičino ulje te sačme suncokreta i uljane repice.
Saznajte više na:

Proizvodnja brašna
Tradicija proizvodnje brašna na području Đakovštine datira od 1760. godine, kada su na tom području izgrađeni mlinovi-vodenice. Danas je mlin u Đakovu suvremeno opremljen s potpuno automatiziranim i kontroliranim proizvodnim procesima meljave pšenice i kukuruza. Asortiman proizvoda čine Žito brašno i krupica namijenjeni industrijskoj proizvodnji, Tena pšenično i kukuruzno brašno i krupica namijenjeni krajnjim korisnicima te krmno brašno i prekrupa.

Proizvodnja hrane za životinje
Tvornica stočne hrane Vitalka jedna je od najsuvremnijih tvornica hrane za životinje u regiji. Proizvodni proces u cijelosti je automatiziran i računalno nadziran. Velika važnost pridaje se kontroli sirovina i gotovih proizvoda te sljedivosti. Sirovinsku osnovu proizvodnje čine ratarske kulture uzgojene na površinama Žito grupe. Kapacitet miješanja iznosi 20 t/h, dok je godišnja proizvodnja 100.000 tona smjese za hranidbu svinja, goveda, peradi, divljači i riba.
Dorada sjemenske robe
Naslonjena je na silos u Đakovu, a godišnji kapacitet pogona je 8.000 t sjemena. Bilo da se sjeme dorađuje uslužno, za renomirane proizvođače ili kao sjeme proizvedeno na vlastitim ratarskim površinama, pod brendom Žito, proces je isti, a na kraju proizvodnog procesa izlazi dorađeno, tretirano i zapakirano sjeme. Sjeme Žito praćeno je budnim okom tehnologa kroz cijeli proizvodni proces, a posebno se brine o tome da nije genetski modificirano.

Svinjogojstvo
Svinjogojstvo je jedna od najvažnijih djelatnosti Grupe, obuhvaća niz farmi usko specijaliziranih, od faze reprodukcije do tova, što svinje uzgojene na farmama Žito grupe razlikuje od većine svinja uzgojenih na farmama u RH i jamči domaće porijeklo svinjskog mesa. Stočarstvo Grupe neposredno se nadovezuje na ratarsku proizvodnju i proizvodnju vrhunske hrane za životinje Vitalka. Na farmama Grupe i tovu u kooperaciji godišnje se uzgoji 165.000 tovljenika. Kvalitetna genetika, izbalansirana hranidba i stručnost djelatnika Grupe rezultiraju ekonomskom učinkovitošću u proizvodnji kakva se ostvaruje u razvijenim svinjogojskim zemljama, poput Danske i Nizozemske. Briga o okolišu neizostavna je sastavnica proizvodnje i ostvaruje se kroz inkorporiranje gnojnice na ratarskim površinama društva.
Svinjogojska farma Velika Branjevina
Farma Velika Branjevina je nukleus farma za proizvodnju rasplodnih nazimica Topigs genetike. Farma je visokog zdravstvenog SPF statusa, kapaciteta 950 krmača te 29.000 odbite prasadi.

Svinjogojska farma Forkuševci
Farma Forkuševci je reproduktivna farma na kojoj je smješteno 2.300 krmača Topigs genetike, s godišnjom proizvodnjom preko 65.000 odbite prasadi. Farma je visokog zdravstvenog statusa. Ishrana krmača obavlja se automatskim sustavom tekuće ishrane.

Svinjogojska farma Lipovača
Farma Lipovača reproduktivna je farma s maksimalnim kapacitetom od 620 krmača. Godišnje se na farmi proizvede 19.000 odbite prasadi. Farma posjeduje najmoderniji sustav automatske suhe hranidbe.

Svinjogojska farma Magadenovac
U blizini Donjeg Miholjca, u regiji tradicionalno poznatoj po svinjogojstvu, smjestila se Farma svinja Magadenovac. Farma je rasplodnog tipa, kapaciteta 3.000 krmača i služi za odgoj prasadi do 25 kg težine. Na farmi se, pored odgoja, nalazi i 5.500 mjesta za tov.

Svinjogojska farma Lužani
Farma Lužani namjenjena je tovu svinja do 120 kg. Na farmi se godišnje utovi 55.000 svinja. Farma posjeduje moderni sustav automatske tekuće ishrane, koji omogućuje maksimalnu kontrolu i sigurnost hranidbe u svim fazama proizvodnje.

Svinjogojska farma Slašćak
Farma Slašćak namjenjena je tovu svinja do 120 kg težine. Godišnje se na farmi proizvede 42.000 utovljenih svinja. Farma posjeduje moderni automatski sustav tekuće ishrane, koji omogućuje maksimalnu kontrolu i sigurnost hranidbe u svim fazama proizvodnje.

Svinjogojska farma Stari Seleš
Svinjogojska farma Stari Seleš je nuklus farma za proizvodnju nazimica, izgrađena s naglaskom na dobrobit životinja i visoke ekološke standarde u potpuno kontroliranom procesu proizvodnje. Farma je kapaciteta 920 krmača te godišnje proizvede 8500 nazimica vrhunske kvalitete.

Kooperativni uzgoj svinja
Žito grupa u suradnji s kooperantima godišnje utovi oko 50.000 svinja. Poljoprivrednim gospodarstvima na raspolaganju je uslužni tov, prasci dobre genetike i potencijala prirasta, stočna hrana i veterinarska briga.

Govedarstvo
Govedarstvo u Žito grupi čini proizvodnja mlijeka i tov junadi. Ispunjavanje strogih zahtjeva za kvalitetom mlijeka i mesa, ostvaruje se putem kvalitetne genetike, hrane spravljene na farmi te one proizvedene u tvornici Vitalka, kao i stručnošću zaposlenika. Trenutno se uzgaja 6.550 grla stoke za tovno i mliječno govedarstvo te se proizvodi 21.400.000 litara mlijeka. Stajnjak proizveden na farmama koristi se na ratarskim površinama Grupe ili u bioplinskom postrojenju, što doprinosi očuvanju okoliša.
Orlovnjak
Farma muznih krava Orlovnjak nalazi se u blizini Osijeka, neposredno uz prigradsko naselje Antunovac. Na farmi je smješteno 850 muznih krava pasmine Holstein Friezian. Farma ima zaokružen ciklus proizvodnje te se na istoj lokaciji obavlja odgoj vlastitog podmlatka od teleta, visoko steonih junica pa sve do muznih krava.

Mala Branjevina
Farma muznih krava Mala Branjevina nalazi se pored mjesta Vuka, u neposrednoj blizini Osijeka. Farma je 2008. godine kompletno rekonstruirana i modernizirana, a na njoj je smješteno 900 muznih krava. Kvalitetna genetika tipa Holstein, izbalansirana hranidba i briga o životinjama, kao i znanje zaposlenika, garancija su proizvodnje kvalitetnog mlijeka.
Svoje poslovanje Farma je unaprijedila i projektom izgradnje dvaju skladišnih prostora - laguna, koji su preduvijet za kvalitetnije korištenje gnojovke i tekućeg digestata, koji će se nadalje koristiti za gnojidbu tala na ratarskim površinama Žito grupe i pridonijeti kvaliteti rada i smanjenju onečišćenja okoliša.

Ankin dvor
Farma Ankin Dvor nalazi se neposredno uz mjesto Čepin i ratarsku jedinicu Ovčara. Farma je namijenjena tovu junadi. Kapaciteta je 1.400 grla.

Klisa
Farma tovne junadi Klisa nalazi se istočno od Osijeka i tovi junad simentalskog tipa. Farma ima kapacitet 2.400 komada junadi. Djelatnici farme dio potrebne hrane za životinje spravljaju sami od sirovina s obližnje ratarske jedinice, a dio hranidbe čine dopunske i gotove krmne smjese proizvedene u tvornici hrane za životinje Vitalka.

Peradarstvo
Grupa Žito najveći je proizvođač jaja u Republici Hrvatskoj s godišnjom proizvodnjom od 140.000.000 komada. Peradarsku jedinicu čine objekti farme u kojem borave koke nesilice i objekt pakirnog centra za jaja.
Proizvodnja jaja
Žito grupa najveći je proizvođač jaja u Republici Hrvatskoj s proizvodnjom od 140 milijuna jaja godišnje. Na farmi koka nesilica u Vuki smješteno je 220.000 nesilica, a na farmi Piko u Jastrebarskom još 250.000 nesilica. Nesilice se nalaze u obogaćenom kaveznom i podnom uzgoju, u skladu sa svim regulativama Europske Unije. Koke nesilice hrane se visokokvalitetnom hranom iz vlastite proizvodnje, a svježa jaja nose znak "Jaja hrvatskih farmi" koji dodjeljuje Hrvatska poljoprivredna agencija.

Pakirni centar za jaja
Uz svaku farmu nalazi se i pakirni centar za jaja, gdje se jaja sortiraju i pakiraju prema zahtjevima kupca. Sustav upravljanja zdravstvenom sigurnošću hrane u Pakirnom centru za jaja uključuje norme ISO 22000:2005, ISO/TS 22002-1 i dodatne FSSC 22000 zahtjeve.

Energija
Osnovu proizvodnje energije u Žito grupi čini korištenje stajnjaka s farmi Grupe, silaže i drugih organskih ostataka u bioplinskim postrojenjima, gdje se razgradnjom organskih tvari stvara bioplin, čijim se sagorijevanjem u kogeneracijskom postrojenju proizvodi električna energija. Naša postrojenja trenutno proizvode 44 GWh elektirčne energije što osigurava distribucijsku mrežu električne energije za 7.000 kućanstava. Digestat, nusproizvod u proizvodnji bioplina, bogat mikro i makro nutrijentima, koristi se kao organsko gnojivo na ratarskim površinama Grupe.
Bioplinska postrojenja Mala Branjevina
Postrojenje je započelo s radom 2012. godine s ciljem modernizacije poslovanja uz implementaciju tehnologija kojima će uštedjeti energiju i smanjiti potrošnju prirodnih resursa i sirovina. Upravo su bioelektrane primjer kako taj cilj postići i time spriječiti onečišćenje okoliša.
Znate li da je bioplin korišten za grijanje vode u Siriji još oko 1.000 godine p.n.e.? Za istu se svrhu bioplinska postrojenja, uz proizvodnju struje, koriste i danas.

Bioplinsko postrojenje Novi Agrar
Postrojenje je započelo s radom 2012. godine u cilju povećanja kapaciteta obnovljivih izvora energije u proizvodnji električne energije.

Bioplinsko postrojenje Orlovnjak
Ovom je elektranom, koja je počela s radom u svibnju 2016., Žito Grupa povećala udio obnovljivih izvora energije u proizvodnji električne energije, čime osigurava nacionalnu stabilnost elektroenergetskog sustava, a ujedno i doprinosi realizaciji zajedničke EU-energetske politike propisane Nacionalnim akcijskim planom za OIE do 2020. godine.
Bioplinsko postrojenje Bioenergija Klisa
Postrojenje započinje s radom 2018. godine čime se nastavlja povećanje udjela Žito grupe u obnovljivim izvorima energije u proizvodnji električne energije.
O kolačićima i politika privatnosti